2 minuty histori, które trwają - Gettysburg Address Lincolna

W tych dniach mija 150 rocznica Bitwy pod Gettysburg, najważniejszej bitwy w dziejach Stanów Zjedonoczonych. Ktoś mógłby zapytać jakże to a Yorktown w Wojnie o Niepodległość, a Lądowanie w Normandii, a bitwy na Pacyfiku. Ale Gettysburg z Wojny Secesyjnej jest najważniejszy ponieważ to była najbardziej krwawa i decydująca bitwa o 'duszę' Stanów. Czy pozostały zjednoczonym silnym krajem wolności i równości dla wszystkich niezależnie od koloru skóry czy też rozsypałby się na części, które skłócone ze sobą kierowałyby się innymi definicjami wolności człowieka. 

Dziś przeżyłem niezwykłe wzruszenie kiedy razem z córkami przybylem na miejsce bitwy pod Gettysburg w Pensylwanii i na miejsce na cmentarzu żołnierzy gdzie Prezydent Abraham Lincoln wygłosił najważniejsze przemówienie w histori Stanów - Gettysburg Address. Przemówienie trwało tylko 2 minuty i tak krótko, że fotograf nie zdążył rozstawić sprzętu i nie ma zdjęcia z przemowy. Lincoln po zejściu z podium myślał, że bardzo rozczarował wszystkich tak krótkim przemówieniem ale ono po prostu stało się nieśmiertelne poprzez myśl zawartą w nim, że 'freedom is not free'. 

I ja dzisiaj oddałem cześć najpierw żołnierzom, którzy polegli w Gettysburg a potem Lincolnowi w jego klasycznie pięknym mauzoleum w Waszyngtonie. Oddałem mu cześć jako liberał bardzo wierzący w równość i wolność jednostki ale także jako Polak. Bo myślę, że bez Lincolna podzielone i skłócone ze sobą Stany bez uniwersalnej wiary w wolność i równość i z zawsze silnymi tendencjami izolacjonistycznymi - nie byłyby w stanie wyzwolić prawie całej Europy Zachodniej od ludobójskiego faszyzmu a Azji od ludobójskiego imperializmu japońskiego a potem przeciwstawić się i pokonać totalitarny i zbrodniczy komunizm w zimnej wojnie. Wierzę, że w ten sposób Lincoln przyczynił się do demokracji i wolności w rejonie świata najbliższym memu polskiemu sercu. On urodzony w skromnej rodzinie w Kentucky, którego rodzice byli niepiśmienni a on samouk doszedł do wszystkiego sam - bardzo wierzył w wolność i równość jednostki bez wyjątków i oddał za to życie ....

Tutaj jest tekst Gettysburg Addess Lincolna po angielsku i po polsku

"
Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent a new nation, conceived in liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.

Now we are engaged in a great civil war, testing whether that nation, or any nation so conceived and so dedicated, can long endure. We are met on a great battlefield of that war. We have come to dedicate a portion of that field, as a final resting place for those who here gave their lives that that nation might live. It is altogether fitting and proper that we should do this.

But, in a larger sense, we can not dedicate, we can not consecrate, we can not hallow this ground. The brave men, living and dead, who struggled here, have consecrated it, far above our poor power to add or detract. The world will little note, nor long remember what we say here, but it can never forget what they did here. It is for us the living, rather, to be dedicated here to the unfinished work which they who fought here have thus far so nobly advanced. It is rather for us to be here dedicated to the great task remaining before us—that from these honored dead we take increased devotion to that cause for which they gave the last full measure of devotion—that we here highly resolve that these dead shall not have died in vain—that this nation, under God, shall have a new birth of freedom—and that government of the people, by the people, for the people, shall not perish from the earth.

Lat temu osiemdziesiąt i siedem nasi ojcowie wznieśli na tym kontynencie nowy naród, poczęty z wolności i oddany w przekonaniu, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi.
Teraz toczymy wielką wojnę domową, której celem jest odpowiedź na pytanie, czy ten naród lub jakikolwiek naród poczęty w takim duchu ma szanse na przetrwanie. Przyszło nam spotkać się na wielkim polu bitewnym tej wojny. Przybyliśmy tu, aby poświęcić część tego pola, jako miejsce ostatniego spoczynku ludzi, którzy oddali tu życie za życie naszego narodu w poczuciu wolności. I oni, i my znaleźliśmy się tu w słusznej sprawie, ale to naszą powinnością jest oddanie czci jej obrońcom.
Jednakże, w szerszym znaczeniu, nie możemy się oddać — nie możemy się udzielić konsekracji — nie możemy poświęcić — tej ziemi. To dzielni ludzie, żywi i polegli, którzy tu walczyli, uświęcili ją bardziej, niż może to uczynić nasza nędzna władza dawania i odbierania. Świat ani nie zwróci uwagi, ani nie zapamięta słów wypowiedzianych tu, lecz nigdy nie zapomni tego, co oni tu zrobili. To raczej nam, żyjącym, jest nakazane poświęcić się tu tej niedokończonej sprawie, którą ci, którzy tu walczyli, tak szlachetnie wspierali. To raczej nam jest nakazane być oddanym wielkiemu zadaniu, które oczekiwało na nas — że od tych poległych bohaterów winniśmy zaczerpnąć oddanie sprawie, której oni całkowicie się poświęcili — że postanowimy, iż śmierć tych poległych nie mogła być daremna; że ten naród doczeka się odrodzenia idei wolności; i że rządy narodu, przez naród i dla narodu nie znikną z powierzchni ziemi. "
- Prezydent Abraham Lincoln


Komentarze

 1. Pieknie Piotrze z twojej strony, ze tam byles, ze uczciles ten dzien, ze niezapimniales...mimo iz jestes Polakiem i moglys smialo powiedziec, a co tam... Na prawde podziwiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję za te słowa są bardzo miłe memu sercu :^) słonecznie pozdrawiam pomimo deszczu w Waszyngtonie :^)

   Usuń
 2. Zdjęcia z flagami przyprawiły mnie o dreszcz. Piękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :^) Twoje odwiedziny to u peregrino są zawsze inspirujące :^) Bardzo mi miło i pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 3. Waszyngton prywatnie przyprawia mnie o ukłucie w sercu, ale to już moje zawiłe historie miłosne :)
  freedom is not free.
  bardzo ładne zdjęcia, jak zwykle! drugie jest super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chciałabym Was poznać kiedyś, na pewno bym się zakumplowała z Twoimi córkami :D

   Usuń
  2. Ach Bino i ja także mam takie jedno miasto w Europie z bardzo dużym lotniskiem gdzie serce kłuje mnie jak mam połączenie przez nie a kiedy ląduje tam to serce mi tak bije jak dzwon :^))
   Bardzo Ci dziękuję za miłe słowa i byłoby mi bardzo miło spotkać Cię i przedstawić moje słoneczka :^))
   Bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
  3. może kiedyś się uda ;) pozdrawiam!

   Usuń

Prześlij komentarz