125

125 - tyle lat ma Park Narodowy Yosemite. Wizyta w Yosemite pozostawia niezapomniane wrażenia. Jest to dla mnie jedno z kilku najpiękniejszych miejsc jakie kiedykolwiek ujrzałem.

Utworzenie Parku Narodowego Yosemite w 1890 roku (w kilkanaście lat po pierwszym na świecie Parku Narodowym Yellowstone)  i co ważniejsze wprowadzenie w życie ścisłej ochrony terenów Parku jest nierozerwalnie związane z Johnem Muir - emigrantem ze Szkocji i najsławniejszym amerykańskim pionierem ochrony przyrody. John Muir uosabiał najlepsze cechy emigranta zafascynowanego przyrodą zachodnich Stanów i szczególnie wspaniałymi pasmami górskimi Sierra Nevada i Cascades. John Muir przyczynił się do utworzenia Parków Nardowych: Yosemite, Sequoia, i Mount Rainier. Był też założycielem pierwszej i do dziś najbardziej znaczącej organizacji ochrony przyrody w Stanach - Sierra Club, którą i ja w bardzo skromnym stopniu wspieram od wielu lat.

Tak dla ciekawostki napiszę, że pierwsze Polskie Parki Narodowe: Białowieski i Pieniński powstały jeszcze przed wojną w 1932 roku - wcześniej niż parki narodowe w wielu innych krajach Europy. Polska wcześnie zrozumiała znaczenie ochrony terenów o bardzo specjalnej wartości przyrodniczej a 9 ze wszystkich 23 parków narodowych w Polsce powstało już po powrocie Polski demokratycznej po 1989 roku, choć ostatni już wiele lat temu w 2001 roku.


Komentarze

 1. Jak pięknie zwłaszcza wodospad. Wiedziałam że w USA są góry o nazwie Sierra Nevada, tak samo nazywają się te koło mnie w Hiszpanii. Polska również ma swoje walory więc dobrze że w ludziach narodziła się świadomiść aby dbać o to co piękne i naturalne by następne pokolenia mogły podziwiać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mieszkasz w pięknych okolicach Hiszpanii Dorota1 . niestety jeszcze nigdy nie byłem w Andaluzji ale chciałbym kiedyś przejść Via de la Plata a być może przedłużyć ją i rozpocząć z Granady u podnóża Sierra Nevada .. myślę, że nazwa po prostu od śniegów tak ja i Sierra Nevada w Kalifornii .. Kalifornia przez długi czas była częścią Królestwa Hiszpanii a potem po częścią Meksyku a dopiero w połowie 19 wieku została stanem Unii. Bardzo wiele nazw miast, gór, rzek jest hiszpańskich ... pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 2. A ja dodam że Białowieski rzut beretem ode mnie :)
  Piękne foty. Na żywo pewnie jeszcze piękniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję Julio! .. tak fajnie masz blisko do Białowieży . mieszkasz w pięknych okolicach .. a moim marzeniem jest aby za jakiś czas być wolontariouszem w jednym lub paru polskich Parkach Narodowych .. może Tatrzański, albo Pieniński albo Babiogórski albo Gorczański .. jeszcze nie wiem ale to dopiero przyszłość ale chciałbym się jakoś włączyć w wysiłek ochrony przyrody i naszych pięknych Parków Narodowych .. pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 3. Pięknie, chciałabym kiedyś zobaczyć ten zakątek na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo serdecznie tego życzę i pozdrawiam bardzo ciepło Iza :^)

   Usuń
 4. przecudowne ujęcia!!pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne widoki! Chciałabym tam być :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. serdecznie tego życzę i serdecznie pozdrawiam !

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję za odwiedziny i życzę wiele dobra w Nowym Roku !

   Usuń
 7. Cudowny!!! Czuć tą potęgę przyrody. Czułabym się tam taka malutka. Pozdrowienia i najlepszego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sierra Nevada i Yosemite to na pewno jedne z najpiękniejszych rejonów Ameryko Płn ... bardzo dziękuję za odwiedziny i życzę wiele dobra w Nowym Roku!

   Usuń

Prześlij komentarz