Statua Wolności

Po raz pierwszy ujrzałem Statuę Wolności w Zatoce Nowojorskiej wiele lat temu niedługo potem kiedy los rzucił mnie za ocean. Wtedy byłem jeszcze studentem i nie miałem planów na co potem i nie przypuszczałem,  że przede mną były długie lata emigracji. Kiedy teraz po latach przybyłem tam już z moimi córkami to była bardzo szczególna wizyta. Choć ja już na zawsze będe się czuł Polakiem pomimo podwójnego obywatelstwa to moje córki zdecydowanie czują się Amerykankami a dla nich Statua Wolności to symbol, o którym uczyły się od maleńkości. I teraz ujrzały ją po raz pierwszy i były bardzo przejęte.

Statua Wolności zajmuje bardzo emocjonalne miejsce w sercach Amerykanów. Dla milionów emigrantów przybywajacych do Stanów przez Nowy Jork była symbolem nowego życia w kraju gdzie wolność jednostki jest nadrzędna . Przybywali do Stanów uciekając przed głodem, przed prześladowaniami religijnymi, przed uciskiem politycznym tyranii. Wśród nich bardzo wielu Polaków szukających tu schronienia przed opresją zaborców kiedy Polski nie było na mapie. Statua Wolności dwukrotnie żegnała amerykańskich żołnierzy, którzy oddawali krew za wolność Europy mówiąc, że wolność nie jest za darmo. Przypominała, że wolność przeciwstawiła się i zwyciężyła ludobójczy faszyzm. Potem będąc symbolem wolności słowa i wolności jednostki dodawała otuchy ludziom pod jarzmem totalitarnego komunizmu, który wydawał się przez wiele lat niezwyciężony zanim runął jak domek z kart. 

A 11 września 2001 roku dodawała otuchy i wiary Nowemu Jorkowi i całym Stanom kiedy my wszyscy z ciężkimi sercami patrzyliśmy na tragedię World Trade Center. 


Statua Wolności to wspaniały dar od narodu Francji. Jej pomysł narodził się w głowie genialnego rzeźbiarza Frédéric Auguste Bartholdi a jest konstrukcją równie genialnego Alexandre Gustave Eiffel'a (na kilka lat przed Wieżą).  Statua powstałą dzięki datkom wielu tysięcy obywateli Francji a z kolei pedestał Statuy został wniesiony z datków tysięcy obywateli amerykańskich.Ze Statuy rozpościera się wspaniały widok na Nowy Jork z dominującą wieżą Freedom Tower (czyli One World Center) obok monumentu 11 września, z Empire State Building w tle po lewej i majaczącym także w tle budynkiem Chrysler'a a po prawej stronie zarysem Mostu Brooklyńskiego. Byłem bardzo szczęśliwy, że dotarłem tam z moimi córkami.Komentarze

 1. Statue widzialam tylko raz kilkanascie lat temu i pamietam to uczucie wzruszenia sciskajace za gardlo... To coz dopiero musza odczuwac Amerykanie:)?

  Francuzi zostawili sobie miniaturki (jedna w Paryzu i chyba dwie na prowincji :))

  Pozdrawiam Nika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest monument bardzo działający na człowieka bo dążenie do wolności to jest idea, która może sprawić cuda
   Widziałem Statuę nad Sekwaną w Paryżu
   słoneczne pozdrowienia dla Pirenejów :^)

   Usuń
 2. Wizyta w NY i w ogóle w Stanach to chyba moje największe marzenie :-) Zdjęcia jak zwykle piękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo życzę Ci inspirującej podróży do Stanów . jest to tak wielki kraj, że trzeba coś wybrać na pewno Nowy Jork to miasto gdzie trzeba się zatrzymać koniecznie podobnie jak Chicago i jedno z miast na Zachodnim Wybrzeżu .. dla mnie San Fran na pewno
   pozdrawiam bardzo ciepło

   Usuń
 3. Pięknie. Mam nadzieję zobaczyć statuę i zwiedzić USA w przyszłości. Może w ciągu dwudziestu lat się uda. Lepiej jednak późno niż wcale:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Statua zaczeka :^) ... na pewno warto wybrać się do Stanów bo pomimo europejskich korzeni jest to jednak kraj inny i często niezrozumiały dla europejczyków .. Nowy Jork to przystanek musowy ale i Zachodnie Wybrzeże i Chicago jako metrpolia 'środka Stanów'
   bardzo ciepło pozdrawiam i dziękuję za miłą wizytę

   Usuń
 4. Bardzo bym chciała zobaczyć i myślę, że zobaczę :)
  A córki masz naprawdę piękne, ale to już wiesz! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ajka. Bardzo mi miło. Myślę, że warto zawitać za ocean ..przyroda jest tu niezwykła i miasta fascynujące .. mimo europejskich korzeni jest to kraj inny niż inne i ciekawy poprzez dynamizm i różnorodność .. warto też przyjechać by pozostawić sterotypu w domu :^))
   pozdrawiam bardzo ciepło

   Usuń

Prześlij komentarz