Moje Austin ..

Kiedy 15 lat temu przybylem na stałe do Austin nie spodziewałem się jeszcze, że to miasto stanie się mi tak bliskie. Odkąd zamieszkałem w Stanach 23 lata tamu zawsze marzyłem o Zachodnim Wybrzeżu - o San Francisco w Kalifornii czy o Portland w Oregon lecz los sprawił, że nigdy nie dane mi było tam zamieszkać.

Być może to to, że na tle raczej konserwatywnego Teksasu Austin jest progresywną oazą liberalizmu i tolerancji sprawia, że to miasto pełne studentów jest mi tak bliskie. Być może też przez setki biegaczy na ścieżkach wokół jeziora Lady Bird Lake (nazwanego imieniem Lady Bird Johnson, żony prezydenta Lyndona Johnsona obydwoje bardzo związanych z Austin). I choć Austin jest niemiłosiernie upalne w lecie to nie przeszkadza mi to - miasto potrafi ochłodzić wodą jezior i żródlanej wody. 

Wiem, że już na zawsze pozostanie tu tak wielka część mego życia nawet kiedy już powrócę nad Wisłę - bo to tu urodziła się moja najmłodsza córka a dwie starsze wychowały się ...

Komentarze

 1. Bardzo bym chciała kiedyś wybrać się do Stanów, zobaczyć głównie wspaniałą przyrodę, ale także miasta... Tak jak teraz masz Polskę w sercu, tak pewnie Austin też w nim pozostanie, kiedy już wrócisz do rodzinnego kraju :) Serce ludzkie w końcu pojemne, a tak wielkiego bagażu wspomnień z przestrzeni wielu lat nie da się "zgubić" :) Miłego dnia Piotrze! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. serdecznie Ci tego życzę Iza ... miasta jak miasta .. poza Nowym Jorkiem czy San Francisco są dosyć do siebie podobne .. ale przyroda szczególnie na Zachodzie Stanów jest niepowtarzalna ...
   o tak na pewno nie będzie mi łatwo powrócić i już będę tęsknił czy tu czy tam
   bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 2. Jakie słoneczne śliczne fotki
  Jak ja tęsknię za słońcem!!!!!
  Za upałami z resztą też!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję Julio .. na pewno słońce już i do Ciebie zawiatało bo jest na Mazowszu już często
   a takie upały to trzeba przeżyć by się dowiedzieć czy się je lubi :^) .. jak to mówią ' wszędzie dobrze gdzie nas nie ma' :^)

   bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 3. Tęskni się za miejscami w których się coś pięknego przeżyło i nie ważne jak długo się w tych miejscach było. Austin będzie w Twoim sercu już na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno już tak będzie .. bardzo ciepło pozdrawiam Cię :^)

   Usuń
 4. Czy Austin to stolica stanu Texas? Moja druga połówka jest zafascynowana krajobrazem Texasu, a zwłaszcza kolorem piasku , słońcem i pięknymi kaktusami. Miasto na zdjęciach jest interesujące, bo nie wygląda na jakieś ogromne.Po powrocie do Polski na pewno znajdziesz miejsce, które będzie Ci trochę przypominać Austin, szczególnie jezeli chodzi o naturę tzn. jeziora, zielen a i słońca nie braknie bo w ubiegłym roku temperatury na południu Polski osiągały 40 stopni . Pozdrawiam. Reneé.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Droga Renee .. tak Austin to stolica Teksasu choć nie jest dużo mniejsze niż Dallas-Forth Worth czy Houston czy nawet San Aontionio .. tak Austin w swych granicach ma podobną liczbę ludności do Krakowa choć razem z aglomeracją jest sporo większy

   Teksas choć cały niemiłosiernie upalny w lecie jest zróżnicowany krajobrazowo .. na wschodzie jest bardzo dużo lasów i bagien a na zachodzie pół-pustynia .. obszarem jest równy Francji choś ludności tu duż o mniej jakieś 40% tego co we Francji

   bardzo ciepło pozdrawiam

   Usuń
 5. Po powrocie będziesz tesknil... Spedziles tam duża cześć życia. Z miastem tez kojarzą się najbliżsi:) Ale tak jak pisze Renee, w Polsce tez są piękne krajobrazy:-) Pozdrawiam cieplutko, o.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. taki już nasz emigrancki los Ola .. gdzieś pomiędzy już na zawsze .. :^)
   bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 6. Bardzo sympatyczne to miasto - miasteczko? :)
  Takie ciepłe i słoneczne i myślę, że dla Ciebie bardzo rodzinne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest wielkości pomiędzy Krakowem i Warszawą i całkiem spore choć w cieniu o wiele większych miast czy to w Teksasie czy w innych stanach
   bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 7. Rzeczywiscie piekne miasto, i pieknie pokazane:-) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję .. może kiedyś wpadniesz z Waszyngtonu :^) .. pozdrawiam bardzo ciepło Ameli :^)

   Usuń
 8. i te drapacze chmur...mam dziwne podejrzenie, ze jest ich wiecej niz w Londynie i Paryzu razem wzietych :-) Pieknie pokazanae!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie raczej nie ma jak konkurować z City czy z La Defense :^) .. większość z nich to nie są biura a raczej wieże z mieszkaniami i częściowo pokojami hotelowymi .. w Stanach od wielu lat jest odwrót od budowania wież biurowców .. są mało praktyczne tutaj bo koszmar z parkingiem i niekonkurancyjna cena pomieszczeń biurowych ..ludzie nie za bardzo lubią pracować w nich ... właściwie poza One World Center ( w dużej mierze z powodów emocjonalnych) nie potrafię wymienić żadnego biurowca wieżowca zbudowanego ostatnio w Stanach ..

   Usuń
  2. bardzo dziękuję za miłe słowa Monika i bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 9. ładnie napisane jak zawsze... więc sobie czytam... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że zaglądasz i czytasz .. bardzo ciepło pozdrawiam już prawie wiosennie :^)

   Usuń
 10. Takie miasto z tych nie za dużych nie za małych jak wnioskuję ze zdjęć? Jak w sam raz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jak myślę, że całkiem w sam raz :^) .. bardzo ciepło pozdrawiam Cię Agnieszko :^)

   Usuń
 11. Długo mogłabym komentować, ale najsilniej nasuwa mi się jedno zwięzłę "chcę tam"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czaro bardzo mi miło, że zaglądasz do peregrino choć przypuszczam, że masz teraz tak wiele na głowie :^)
   .. wpadaj z Rodziną .. zawsze będziesz miłym gościem ... jeszcze przez jakiś czas tu będę :^) ... a jak pewnie dobrze wiesz .. 'wszędzie dobrze gdzie nas nie ma' :^) .. to ja chcę do Paryża :^) .. a tak naprawdę to do Polski :^)
   pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 12. Witam Nie byłem a Austin ale ludzie o Texasie maja skrajne opinie, albo kochają albo nienawidzą :) BTW. ciekawy blog prowadzisz. Nie byłem w US już z 8 lat... muszę niedługo się tam wybrać pozwiedzać, moze texas..? :) Pozdrawiam z też słonecznego o tej porze roku Wrocławia. Karol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak rozumiem choć nie jestem pewien tych tak skrajnych opinii Choć tradycjnie konserwatywny Teksas jest zróżnicowany a duże miasta jak Houston czy Austin mają trend liberalny .. Houston ma panią burmistrz która jest lesbijką i zawarła małżeństwo ze swoją partnerką w Kalifornii .. jest to też stan o nieco innych prawach pracowniczych gdzie nie potrzeba żadnych kontraktów by pracować .. tzn pracownik może sobie odejść kiedy chce (by poszukać lepszej pracy) i na równych prawach można pracownika zwolnić .. czyli panuje równowaga .. dzięki temu rynek pracy jest bardzo elastyczny .. oczywiście ma to swoje zalety i wady .. ale myślę, że prawdą jest, że najlepszym zabiezpieczeniem czyjejś pracy czy poszanowania jest to że tenże pracownik może szybko znaleźć inną pracę .. i jak mu niedobrze do zagłosuje nogami po prostu ...
   bardzo lubię Wrocław i bardzo ciepło pozdrawiam Cię Karol

   Usuń
  2. Nigdy bym nie pomyślał ze texas może być tak liberalny... co do elastyczności rynku pracy to jest to poważny problem w Polsce i raczej nigdy nie będzie tak jak w TX. Pracuję na umowę o pracę i widzę jakim problemem jest 3 miesięczny okres wypowiedzenia podczas zmiany pracy. Wiele firm (IT) jak się dowiaduje że ktoś ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia to od razu przerywa rekrutację bo nie chcą czekać tak długo, projekt jest do zrobienia teraz a nie za 3 miesiące... Nie wierzę że to się szybko zmieni u nas, związki zawodowe nie pozwolą na uelastycznienie rynku pracy by chronić pracownika :)
   Pozdrawiam z ciągle słonecznego Wrocławia :)
   Karol

   Usuń
 13. 23 lata minęły a Ty wciąż tak ciepło piszesz o Polsce. To jest naprawdę niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję Aniu .. tak tęsknota za Ojczyzną nie przemija .. mam poważny plan powrotu już za parę lat :^)
   bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń

Prześlij komentarz