Nad jeziorami ...

Jest coś niezwykle majestatycznego w Wielkich Jeziorach od jeziora Ontario na wschodzie zmierzając na zachód poprzez Erie, Huron, Michigan, aż do olbrzyma Górnego. Od dawna fascynują mnie. Tak wielkie i bezkresne a jednak 'udomowione' przez otaczający je ląd. Kiedyś były bardzo ważną arterią, dzięki której północne Stany szybko rozwijały się. Dziś niewiele na nich widać okrętów a jeziora jakby powoli powracają do swej pierwotnej czystej formy.
Są ogromne a jednak mają w sobie razem mniej wody niż Bajkał co niesamowicie uświadamia jak wiele wody jest w syberyjskich głębinach tamtego jeziora.

Jezorio Michigan ma piękny zielonkawy kolor tu widoczny przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku Chicago O'Hare. Białe tafłe lodu podkreślają tylko jego kolor.Po raz pierwszy ujrzałem z lotu ptaka lód tworzący się na Jeziorze Michigan na jego południownym krańcu przy wybrzeżu stanu Indiana. Tworzył niezwykłe wzory.
A Jezioro Erie spoglądało błękitnie tam gdzie stan Ohio spotyka się z Michigan,Choć troszkę dalej na wschód nad Cleveland widać w oddali, że ta część Jeziora Erie była już pokryta lodem.


Jezior Huron i Górnego jeszcze nigdy nie widziałem ale może los się kiedyś do mnie uśmiechnie i spojrzę na nie z lotu ptaka. A na pewno będę wyglądał przez okienko z nosem wlepionym w szybę ... 

Komentarze

 1. Jeziora w zimowej odsłonie naprawdę robią wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Paulina .. a Ty masz na Jezioro tuż tuż .. musi niesamowicie wyglądać z brzegu .. słyszałem od kogoś, że na plaży tworzą się niezwykłe kule lodowe
   bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Agnieszka i bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 3. Ale pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe odwiedziny .. Pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 5. niesamowite.. niemal oceany, nie jeziora :) kiedys to zobaczę na żywo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat jest tak piękny BIna .. bardzo serdecznie życzę Ci podróży za ocean i bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 6. Chyba przestane odwiedzać Twój blog, Piotrze ;) Za dużo pięknych zdjęć z jeszcze piękniejszych miejsc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie mi smutno jeśli przestaniesz odwiedzać .. bardzo mi miło i bardzo dziękuję za miłe słowa
   pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 7. To ja chcę.....nad to zielone jezioro może być

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zielona jezioroko zaczeka na Ciebie .. bardzo ciepło pozdrawiam ~~~~~~~~~:^)

   Usuń
 8. Z tym Bajkałem to mnie nieźle zaskoczyłeś.
  Zdjęcia niesamowite. Wyglądają, jakbyś latał nad tymi jeziormi tydzień, obserwując powolne zmrażanie tafli.
  Najbardziej podobają mi się lodowe 'strzałki' i 'fale' (pierwsze i drugie zdjęcie, nie licząc mapy :)))
  Jest tyle fascynujących miejsc na świecie, a tu człowiek siedzi w jakiejś angielskiej dolince ... zazdroszcząc nieśmiałym Werterom ze Skierniewic*, którzy stali się odważnymi podróżnikami i przemierzają tę 'kulę ziemię' - jak mawiał mój amerykański znajomy - wzdłuż i wszerz, obserwując od z wszelkich możliwych perspektyw :)))
  Pozdrawiam.
  * Pozwoliłam sobie na cytat (żeby nie było, że mam coś przeciwko Skierniewicom :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Fidrygauko .. ależ fajnie Cię czytać .. bardzo lubię Twój styl :^) .. tak Ci 'Werterzy z Skierniewic' nadal potrafią też pocierpieć :^) hihihi .. zawsze z tych samych powodów .. i to po pomimo mocno posiwiałych włosów :^)) ..
   a angielskie dolinki są bardzo urocze .. można do pubu zajrzeć i spotkać ludzi którzy tam popijają jakieś localne Ale .. prawie od Bitwy o Anglię mogłoby się wydawać a brzuszki wskazywać :^)) .. ja tam Wyspy bardzo lubię .. masz tak cudowne rejony do spacerów .. wiesz, że można przejść całą długość Tamizy ścieżką ? .. przeszedłem ją kiedyś od Hampton Court do City :^)

   tak ten lód tworzący się był niesamowity .. a to tym Bajkale sprawdzałem w klku źródłach bo aż nie do wiary .. ale takie jest głębokie, że ma w sobie prawie 20% wszelkiej słodkiej wody na Żiemi

   Bardzo ciepło pozdrawiam :^)

   Usuń
 9. Przed nami tyle miejsc do zobaczenia, w moim przypadku na zdjęciach - ale zawsze;-) Cieszę się,że pokazujesz ten niedostępny dla mnie kawałek świata! I proszę jakie piękne zdjęcia można robić z samolotu;) Miłego wieczoru Piotrze:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję Aniu! bardzo miłe słowa dla mnie
   pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję i pozdrawiam bardzo ciepło :^)

   Usuń

Prześlij komentarz