Statut Kaliski i Muzeum ...

Myślę, że to Muzeum jest Polsce i Warszawie bardzo potrzebne. Tak bardzo się ucieszyłem, że Muzeum Historii Żydów Polskich powstało a jego bryła ma piękną architekturę. Zrobiło na mnie duże wrażenie. 

Choć nie ma jeszcze w środku stałej ekspozycji (powstanie do końca tego roku) to znalazłem tam inspirację w postaci wystawy o Statucie Kaliskim, który dał Polskim Żydom prawa nieznane w innych krajach Europy i był potwierdzany przez wszystkich włądców Polski od czasów Henryka Pobożnego. Polscy Żydzi przez wieki tak bardzo zasłużyli się polskiej nauce, kulturze, sztuce, i gospodarce. Ich prawie całkowite unicestwienie przez nazistów było wielką tragedią dla Polski.

Bardzo pragnę aby to muzeum i histora w nim pokazana stopniowo odmieniły niesprawiedliwy pogląd pokutujący na świecie a szczególnie w Stanach, że Polacy to antysemici. Jest to opinia, która mnie boli bo jest w dużej mierze niezasłużona. To prawda, że zawsze w Polsce była i jest hałaśliwa endecka część społeczeństwa pod wpływem ultrakonserwatywnej części kleru, która szokuje nietolerancją, rasizmem, homofobią i antysemityzmem ale to była zawsze mniejszość. 
Bardzo w to wierzę.....
Komentarze

  1. Tak sobie czekam i czekam, aż wnętrza nabiorą treści, ale może w końcu się jednak wybiorę, bo z tego czekania to wiele nie wynika ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz